Names & Addresses, DSAP-DK

Jungian Analysts IAAP, Members of DSAP

Kim Bangshøj
Cand.theol, ph.d.
Sevelvej 10, 7830  Vinderup
Praksis:
Helgenæsgade 6A, baghuset, 1. 8000 Århus C
Tlf: 51 27 55 52
kimbangshoj@gmail.com, www.kimbangshoj.dk

Ann-Christin Berg
BA
Granveien 2 B, 3115 Tønsberg, Norge
Praksis:
Tønsberg Psykoterapi,
Slottsfjellhuset
Baglergaten 16
3111 Tønsberg, Norge
Tlf.: +47 97 65 94 73
annchristin@psykoterapeuten.nowww.psykoterapeuten.no
Skandinavisk, engelsk

Lise Misser Berg
Arkitekt MAA
Bakkevej 5, 3450 Allerød
Tlf.: 20 14 17 51
misser.berg@mail.dkwww.misserberg.dk
Skandinavisk, engelsk

Christel Bormann
Læge, specialist i psykoterapi og supervision
Blomstertoften 5, 7400 Herning
og Majdalen 1, Gavlen, 8210 Aarhus V.
Tlf.: 21 25 22 25
christel@bormann.dk
skandinavisk, engelsk, (tysk).

Katarina Eklund-Weitoft
MSc, logoped
Stuvaregatan 46 B
803 02 Gävle
SWEDEN
Kontor i Gävle o Stockholm
Mobil: 73 313 04 84
katarina.eklund.weitoft@gmail.com
Skandinavisk, engelsk

Katrine Friis
Cand. psych.
Øster Farimagsgade 91, 4. tv., 2100 Kbh. Ø
Tlf.: 35 38 87 30
katrine.friis@mail.tele.dk
Skandinavisk, engelsk

Gordon Harris
Psykiater, MRCPsych, Gruppeanalytikker, karakteranalytikker
Agathe Grøndahlsgt 8, 0478 Oslo, Norway
Tlf.: +47 22 22 10, Mobil: +47 95 19 50 99
gharris@online.no
Engelsk, skandinavisk

Henriette Heide-Jørgensen
Cand.teol, præst
Nordborgvej 5, 6430 Nordborg
Praksis:
Helgenæsgade 6A, baghuset 1. sal, 8000 Århus C
Tlf.: 31 41 57 89
Henriette.heide@tdcadsl.dkwww.henrietteheide.dk
Skandinavisk, tysk

Lene Riiger Jørgensen
Cand. Psych.
Maevej 59, 5690 Tommerup.
Klinik: Allégade 76, 5000 Odense C
Tlf. 40 85 36 59
leneriiger@gmail.com
Skandinavisk, engelsk

Birthe Hoe
Sygeplejerske, HD
Flintemarken 71
2950 Vedbæk
Tlf.: 45 66 35 18, Mob.: 23 63 70 44
info@analytisk-psykologi.dk
Skandinavisk, engelsk

Lennart Johansson
Cand. mag.
Plantagevej 6, 3630 Jægerspris
Tlf.: 21 47 84 61
lennart.johansson@ofir.dk
Skandinavisk, engelsk
Passivt medlem

Elisabeth Kampmann
Cand.scient.soc.
Skovmosevej 23, 2820 Gentofte
Tlf.: 20 12 48 22
e.kampmann@mail.dkwww.analytiskpsykologi.dk 
Skandinavisk, engelsk

Gunilla Midbøe
Socionom, Leg. psykoterapeut
Nordgatan 3, 67140 Arvika, Sverige
Tlf. +46 (0)703025059
gunilla@midboe.se
www.gunillamidboe.se
Skandinavisk, engelsk

Lilla Monrad
Pædagog, Ingeniør, Exam. Kunstterapeut
Arnesvej 9, st.
2700 Brønshøj
Tlf. 38 80 95 28 / 29 80 95 28
lillamonrad@gmail.com
www.lillamonrad.dk/
Skandinavisk, engelsk

Hans Ole Nielsen
Klinisk psykolog og cand psych. aut. Specialist i psykoterapi og supervision (dipl. af DP)
Poppelhøj 47, 2990 Nivå
Tlf.: 43 54 63 06
hon@besked.com
Skandinavisk, engelsk

Henrik Okbøl
Cand. psych.
Trevangsvej 152, 3520 Farum
Tlf.: 44 95 30 05
okboel@mail.tele.dk
Skandinavisk, engelsk

Kirsten Hervert Pedersen
Læge, sexolog.
Baunegårdsvej 70,
7000 Fredericia,
Tlf. 75 94 38 96.
Mobil. 24 67 27 21
kirstenhervert@gmail.com

Susanne Eberhard Petersen
Arkitekt MAA
Grundtvigsvej 8 C 1.th 1864 Frederiksberg
+45 30 56 19 52
eberhard@petersen.mail.dkwww.junganalyse.eu
Skandinavisk, engelsk

Kirsten Rasmussen
Cand.mag
Carlshøjvej 14, st. th., 2800 Lyngby
Tlf.: 45 88 00 49
kirsten.k.rasmussen@gmail.com
Skandinavisk, engelsk, tysk, fransk
Ikke længere i praksis

Maja Reinau
Læge, jungiansk analytiker
Specialist i psykoterapi, Psykodramaterapeut
Koltvej 44, 8361 Hasselager
Tlf.: 22 17 85 10
mail@majareinau.dkwww.majareinau.dk
Skandinavisk, engelsk, tysk

Lotte Snedevig
Sygeplejerske, Speciallærer
Østergade 42A, 3250 Gilleleje
Tlf. mobil: 40 82 39 22
snedevig.therapi@gmail.com  www.therapi.dk

Hartmut Solmsdorff
Mag.art; cand.mag
Vesterbrogade 62A, 2. 1620 København V
Mob.: 23 36 39 99
hartmutsolms@gmail.com
Dansk, tysk

Pia Skogemann
Cand. mag.
Strandvangen 24, 2635 Ishøj
Tlf.: 28 25 38 73
pia.skogemann@gmail.comwww.piaskogemann.dk
Skandinavisk, engelsk

Britta Skovgaard
Cand. mag.
Emil Aarestrupsvej 24, 8000 Århus C
Tlf.: 86 13 68 78
britta.skovgaard@mail.dk
Ikke længere i praksis

Pascale Stenberg
Lektor i religion og samfundsfag, yogalærer
Ydervang 16
3460 Birkerød
pascis@hinsides.dk
Sprog: Dansk, Svensk, Norsk, Fransk og Engelsk
Passivt medlem

Valborg de Gier Thornfeldt
Søndre Paradisvej 1, 1. H, Øverød, 2840 Holte
Praksis:
Vesterbrogade 62 A, 2. 1620 Kbh. V.
Mobil: 22 39 35 15
valgier@gmail.com
Skandinavisk, engelsk

Hanne Urhøj
Cand.techn.soc.
Praksis 1 og hjemadresse: Slotsvænget 7, 2800 Lyngby
Praksis 2: Pistolstræde 6, 1102, Kbh. K
Tlf.: 23 90 39 68
hanneurhoj@post.cybercity.dkwww.psykoanalyse.nu
Skandinavisk, engelsk

Vibeke Vedel
Mag.scient.
Carl Baggers Alle 23, 2920 Charlottenlund
Tlf.: 39 63 28 37
vibekevedel@mail.dkwww.vibekevedel.dk
Skandinavisk, engelsk, tysk

Ole Vedfelt
Cand. odont.
Gribskovvænget 29, Gadevang, 3400 Hillerød
Tlf.: 48 24 24 56
vedfelt@mail.tele.dkwww.vedfelt.dk
Skandinavisk, engelsk, tysk

Arne Vestergaard
Cand. Psych. PhD
Tlf. 40 51 15 61
Kontor: Fredericiagade 80, st., 1310 København K
info@arne-vestergaard.dk , www.arne-vestergaard.dk

Harri Virtanen
MA, writer
Kotkankatu 7, 00510 Helsinki, Finland
Tlf. +358 50 3477716
harri@harrivirtanen.fi, www. harrivirtanen.fi
F
insk, svensk, engelsk

Tusse Weidlich
Cand. psych.
Tjørnevangen 5, 2700 Brønshøj
Tlf.: 38 28 85 01
psyk@tweidlich.dkwww.tweidlich.dk
Skandinavisk, engelsk

Lisbet Myers Zacho
Lærer
Vesterskovvej 4, 5792 Aarslev
Tlf.: 86 65 28 11
lisbet@lisbetmyers.dk, www.lisbetmyers.dk
Skandinavisk, engelsk