Jung Instituttet afholder en én-dags konference til 7. november 2020.
Religion i terapi, kan man det? Og hvordan kan det se ud?- Om en mulig funktion af religiøse symboler i analyse og terapi set med jungianske briller.
Foredragsholder Henriette Heide-Jørgensen jungiansk analytiker IAAP/DSAP og MPF, Doctor of Philosophy in Psychoanalytic Studies (PhD), University of Essex.
Praktiske oplysninger
Konferencen finder sted i i Hvidehus, Valbygaardsvej 64A, 2500 Valby.
Medlemmer af Jung Foreningen og FPAP kan deltage i én-dags konferencen til medlemspris. Studerende kan deltage til reduceret pris. Deltagelse i én-dags konferencen er obligatorisk for kandidater ved C.G. Jung Instituttet samt for deltagere i Jung Instituttets 1-årige grundkursus, som gennem deres studieafgift har betalt for deres deltagelse. Medlemmer af DSAP har gratis adgang.
Pris:
Inkl. frokost, kaffe og forfriskninger.
Medlemmer 1000 kr.
Gæster 1.200 kr.
Studerende 700 kr.
BEGRÆNSEDE PLADSER – TILMELDING ER NØDVENDIG!
Tilmeldingen er bindende og sker ved mail mærket ”Religion” til [email protected] med oplysning om navn og evt. medlemskab, og samtidig indbetaling til Danske Bank reg.nr. 1551, konto nr. 1594907 senest d. 12.10. 2020.
Hvis din arbejdsplads skal betale, er en offentlig virksomhed og ønsker elektronisk faktura, anmodes herom i tilmeldingen med angivelse af arbejdspladsens navn, adresse, EAN-nummer og evt. reference. Der udsendes ikke bekræftelse til deltagerne. Ved overtegning modtager de pågældende besked, og indbetalingen returneres. med oplysning om navn og evt. medlemskab, og samtidig indbetaling til
Danske Bank reg.nr. 1551, konto nr. 1594907
IBAN DK4630000001594907
BIC/Swift DABADKKK